Bitcoin Fiyatı

Kimileriniz kripto para birimi sektöründe yer alan farklı dijital para birimlerini biliyor olabilir. Bitcoin Ocak 2009’da ortaya çıktı. Sahte bir isim veya gizemli bir kişi olduğunu düşünülen Satoshi Nakamoto tarafından yaratıldı. Nakamoto’nun gerçek kimliği hala bilinmiyor. Bu kripto para birimi her işlemde daha düşük ücretler ödemenizi sağlıyor.

Bu sistemi geleneksel online ödeme işlemleriyle kıyaslarsanız, daha avantajlı olduğunu fark edebilirsiniz. Bu kriptoyu kullanmanın avantajlarından biri, merkezsizleştirilmiş bir otoritenin kontrolü altında olması. 

Bu kripto para birimi hükümetler veya bankalar tarafından arz edilip desteklenmiyor. Yasal bir ödeme yöntemi olmamasına rağmen popülerlik kazanmaya devam ediyor. Ayrıca “altcoin” olarak adlandırılan çok sayıda sanal para biriminin ortaya çıkmasını da tetikledi.

Resmi para birimlerinin aksine Bitcoin merkezsizleştirilmiş bir defter sistemi olan blok zinciri ile depolanıyor, takas ediliyor, dağıtılıyor ve yaratılıyor. Söz konusu kripto paranın değeri değişken. 2017 yılında her bir bitcoin’in değeri 20 bin ABD dolarıydı. Fakat yıllar geçtikçe değer düşmekte.

Bu yazıda Bitcoin grafik fiyatlarından bahsedeceğiz. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız okumaya devam edin ve keyfini çıkarın!

Bitcoin’in Değeri Ne?

2017 yılında söz konusu kripto para biriminin değeri yılın başında yaklaşık bin ABD doları kadar artarak 19 bin ABD dolarına yaklaştı. Yani %1.400’ün üzerinde bir artış gerçekleşti. Sonraki yıl bu kripto para biriminin değeri düştü. Fiyattaki düşüş yaklaşık 3500 ABD dolar seviyesinde gerçekleşti. Ancak iki ay sonra tekrar yükselmeye başlayarak yaklaşık 13 bin ABD dolarını buldu. Ekim 2019’daysa bitcoin 8 bin ile 9 bin ABD doları arasında değişen son fiyatına ulaşmış oldu. 

Bu kripto para biriminin değeri her zaman madencilik ağının boyutuna bağlı olacaktır. Madencilik ağı sistemi büyüdüğünde, erişim zorlaşabilir. Bunun sonucunda yeni bitcoin’ler yaratmak daha pahalı hale gelir çünkü üretim maliyeti arttıkça bitcoin grafik fiyatları da artmaktadır. 

Hash oranıysa Bitcoin’in madencilik ağı tarafından üretilen toplam işlem gücüdür. Bu işlem gücü, blok zincirine eklenmeden önce çözülmesi gereken bulmacalardan saniyede kaç tane çözülmeye çalışıldığını ifade etmektedir. 23 Ekim 2019’da Bitcoin ağı saniyede 114 kentilyon hash oranının üzerine çıkmayı başarmıştır.

Sonuç

Daha önce bahsettiğimiz gibi Bitcoin grafik fiyatı her zaman madencilik ağının boyutuna bağlı kalacaktır. Ağ ne kadar büyük olursa, fiyat da o kadar yüksek olacaktır.