Monero Madenciliği

Çoğu kripto para birimine benzer şekilde, Monero’da da madencilik yapılabilmektedir. Dolaşımda olması beklenen 18,4 milyon kadar Monero token olduğu tahmin ediliyor. Bir Monero işlem bloğundaki başarılı madencilik için verilen ödül, işlem ücreti olarak ek 0.06573XMR ile yaklaşık 4.99XMR’dir. Bir Monero bloğunun kazılması yaklaşık 2 dakika sürer ve bu, sadece 1 XMR’nin kazılmasının 24 saniye süreceği anlamına gelir. Monero madenciliğine başlamak için gereken temel gereksinim bir bilgisayardır, gelişmiş ve pahalı donanıma ihtiyaç yoktur ve ancak daha hızlı madencilik yapabilmeniz için bilgisayarınızın uygun donanıma sahip olması daha iyidir.

Monero maden havuzu ve solo madencilik olmak üzere iki farklı Monero madenciliği yöntemi vardır. Bu nedenle, madencilik türlerinden hangisini yapmak istediğinize karar vermeniz gerekir. 

  • Monero Maden Havuzu: Bu madencilik türünde, bir grup madenci donanımlarının gücünü bir araya getirir ve madencilik faaliyetlerinde birlikte hareket eder. Bu madencilik türü, doğrulanmış işlemler elde etme, yani ödülleri alma şansını arttırır. Madencilik işleminden sonra ödül havuz üyeleri arasında dağıtılır. Ödül, her üyenin katkıda bulunduğu donanım yüzdesine göre paylaştırılır. Bununla birlikte, çoğu maden havuzunda bir ücret vardır ve genellikle %0-2 aralığındadır. 
  • Solo Madencilik: Bu madencilik türü, yalnız çalışan bir kişi tarafından yapılır. Genellikle yeni başlayanların madenciliğe kendi başlarına başlamamaları, madencilik havuzlarına katılmaları önerilir. Yüksek güç derecesine sahip madencilik donanımına büyük miktarda para yatırmadıysanız solo madencilikten elde edilen pek bir ödül yoktur. 

XMR kazanmak için katılabileceğiniz Monero maden havuzlarından bazıları aşağıda listelenmiştir. Ayrıca, madenci sayısı ve havuz ücreti de aşağıda listelenmiştir: 

  • MineXMR.com: Bu havuzda yaklaşık 33.000 madenci var ve havuz ücreti %0,6
  • SupportXMR.com: Madenciler yaklaşık 10.000 kişidir ve havuz ücreti 0,6%
  • xmr.nanopool.org: Havuz ücreti %1’dir ve havuzda yaklaşık 30.000 madenci vardır. 
  • monero.crypto-pool.fr: Havuz ücreti %2 ve toplam madenci sayısı yaklaşık 2.200 

Monero Madencilik Yolları 

Madencilikte dikkate alınması gereken en önemli unsur madencilik donanımıdır. Maden havuzuyla bağlantı kurmanıza yardımcı olacak bir Monero madencilik yazılımına da ihtiyacınız olacak. Herhangi bir madencilik donanımını seçerken, analiz edilmesi gereken iki hayati faktör vardır, bunlar, hash oranı (donanımın işleme gücü olarak görülür) ve elektrik tüketimidir (madencilikte en yüksek maliyete sebep olan faktördür). 

Monero madenciliği için, gelişmiş donanımlar kullanmanıza gerek yoktur, madencilik, merkezi bir işlem birimi (CPU) ve bir grafik işlem birimi (GPU) kullanılarak elde edilebilir. Madencilik için kullanılması önerilen CPU’lar Intel Xeon CPU ve AMD Opteron’dur. Önerilen GPU’lar arasında AMD Radeon Rx 580 ve AMD R9 280x bulunmaktadır.